Make your own free website on Tripod.com

  Linn County

1850 Census Index

S - Y

Back to Linn County

SURNAME GIVEN NAME PAGE # TWP/OTHER INFO RECORD TYPE

SANDERS

WILLIAM

1

50th District

SANDUSKY

S.D.

18

50th District

SANTWELL

J.S.

5

50th District

SAYERS

MOSES

30

50th District

SAYERS

SAMUEL

30

50th District

SCOTT

MARY E.

43

50th District

SEE

ABSALEM

30

50th District

SENINSTOFFER

WILLIAM

42

50th District

SENSINTOFFER

JACOB

41

50th District

SHAKLEE

FRANCIS

26

50th District

SHAKLEE

JOSEPH W.

25

50th District

SHATTOCK

DAN

535

District 50

Slave Schedule

SHATTOCK

DARR

1

50th District

SHIFLET

DANIEL E.

4

50th District

SHIFLET

FOUNTAIN

3

50th District

SHIFLET

GALEN

25

50th District

SHIFLET

HASTEN SR.

4

50th District

SHIFLET

HASTEN

4

50th District

SHIFLET

THOMAS

3

50th District

SHIRLEY

ISAAC

25

50th District

SHIRLEY

WILBURN

19

50th District

SHROCK

JOSEPH

15

50th District

SIGHT

ELIZABETH

26

50th District

SIGHTS

BETHINE

26

50th District

SIGHTS

BETHINE

533

District 50

Slave Schedule

SIGHTS

JAMES

27

50th District

SIGHTS

ROBERT

29

50th District

SIMMONS

THOAMS

33

50th District

SINGLETON

BENJAMIN M.

38

50th District

SINGLETON

M.C.

18

50th District

SINGLETON

TAYLOR

28

50th District

SINGLETON

WILLIAM R.

37

50th District

SLACK

JAMES

24

50th District

SLACK

JOHN M.

28

50th District

SLAGLE

ELIZABETH

28

50th District

SLEPER

JOHN

40

50th District

SMITH

DANIEL

4

50th District

SMITH

ELIZABETH

39

50th District

SMITH

JACOB

17

50th District

SMITH

JEREMIAH

21

50th District

SMITH

JEREMIAH

21

50th District

SMITH

JOHN K.

28

50th District

SMITH

NANCY

15

50th District

SMITH

ROBERT

27

50th District

SMITH

WILLIAM B.

29

50th District

SMITH

WILLIAM H.

12

50th District

SOUTHERLAND

WILLIAM P.

14

50th District

SOUTHERLAND

WILLIAM P.

533

District 50

Slave Schedule

SPARTSMAN

ABRAM

26

50th District

SPARTSMAN

JAMES

26

50th District

SPORTSMAN

ABRAHAM H.

22

50th District

STANLEY

ELIZA A.

44

50th District

STATER

DANIEL

21

50th District

STEARNS

LYMON

18

50th District

STEER

HENRY

20

50th District

STEER

MICHAEL

19

50th District

STEPHENS

JOHN

10

50th District

STEPHENS

JOHN

535

District 50

Slave Schedule

STEWART

BAZZEL

22

50th District

STOCKARD

JOHN

44

50th District

STOCKARD

MARY

15

50th District

STONE

AMRVEL

31

50th District

STONE

FRANCIS

16

50th District

STONE

GRANVILL H.

38

50th District

STONEBURGE

ELIZABETH

23

50th District

STOTENBURGE

WILLIAM

22

50th District

STREET

SQUIRE H.

33

50th District

STREET

WILLIAM

36

50th District

STUFFLEBEAN

JOHN

5

50th District

STUFFLEBEAN

SAMUEL

40

50th District

SUMMERS

GREENBERRY

14

50th District

SUMMERS

JESSE

14

50th District

SUMNER

SAMUEL

22

50th District

TALSON

MARY E.

27

50th District

TAYLOR

GEORGE

16

50th District

TAYLOR

ISAAC

16

50th District

TAYLOR

REBECCA

8

50th District

TAYLOR

WILLIAM

9

50th District

TERPEN

JOHN

22

50th District

THARP

ALLEN

2

50th District

THARP

EVAN

36

50th District

THARP

JOHN W.

3

50th District

THOMAS

JOHN S.

7

50th District

THOMAS

MARY

21

50th District

THOMAS

PERMELA

6

50th District

THOMPSON

JAMES

1

50th District

THORN

SAMUEL

14

50th District

THORN

SAMUEL

533

District 50

Slave Schedule

THORP

JAMES

25

50th District

TISDALE

R.J.

12

50th District

TISDALE

ROBERT

40

50th District

TISDALE

W.H.

44

50th District

TOLSON

ELIJAH

27

50th District

TOOLEY

MARY J.

13

50th District

TRADER

CARLINE

15

50th District

TRADER

MOSES

14

50th District

TROUTMAN

MICHAEL

34

50th District

TUCKER

ROBERT S.

36

50th District

TURNER

MATHEN

42

50th District

TYER

JOHN

17

50th District

UMPHEYS

WILLIAM

7

50th District

VAN BRIMER

REBECCA

1

50th District

VANBABER

CALVIN

43

50th District

VANBABER

JACOB

43

50th District

VANBABER

VARDEMAN

40

50th District

VEAL

HARRISON

26

50th District

VENABLE

ABRAHAM

16

50th District

WADDOCK

JOHN

533

District 50

Slave Schedule

WALKUP

JOHN

18

50th District

WANE

HARRIET

8

50th District

WANE

ROBERT

40

50th District

WANE

WILLIAM

7

50th District

WARD

JOHN S.

32

50th District

WARD

SMITH

29

50th District

WARE

JOHN H.

12

50th District

WARE

JOHN H.

533

District 50

Slave Schedule

WARE

THOMAS J.

12

50th District

WARLAW

JOSEPH

42

50th District

WARLAW

PETER

7

50th District

WARREN

ROBERT

32

50th District

WATKINS

JASON

39

50th District

WATKINS

JESSE

34

50th District

WATKINS

JESSE

533

District 50

Slave Schedule

WATSON

HUGH

38

50th District

WATSON

JAMESH.

23

50th District

WATSON

JOHN

6

50th District

WATSON

THOMAS

42

50th District

WATSON

WILLIAM H.

7

50th District

WATSON

WILLIAM H.

42

50th District

WELLS

E.P.

14

50th District

WEST

THOMAS G.

533

District 50

Slave Schedule

WEST

THOMAS Q.

33

50th District

WESTER

FREDRICK

42

50th District

WHEELER

FRANKLIN

8

50th District

WHITE

JOSIAH

7

50th District

WHITE

SETH

28

50th District

WHITLEY

DAVID

12

50th District

WHITTEY

MERTILDA

41

50th District

WHITTEY

MICHAEL

41

50th District

WILCOX

E.R.

39

50th District

WILKERSON

HENRY

33

50th District

WILLIAMS

BENJAMIN

37

50th District

WILLIAMS

ISAAC S.

11

50th District

WILLIAMS

SYLVESTER

10

50th District

WILSON

ALFRED

10

50th District

WILSON

GEORGE

4

50th District

WILSON

ROBERT

13

50th District

WILSON

WILEY

10

50th District

WININGER

SOLOMON

13

50th District

WININGNER

LEWIS

19

50th District

WISER

PHILLIP Q.

36

50th District

WITHRO

JAMES S.

28

50th District

WITT

LITTLEBERRY

5

50th District

WOODRUFF

DAVID P.

40

50th District

WOODRUFF

WILLIAM B.

17

50th District

WOODS

SAMUEL

24

50th District

WOODS

SAMUEL

29

50th District

WOODS

WILLIAM C.

29

50th District

WOODSON

RICHARD

12

50th District

WRIGHT

JOHN

1

50th District

WRIGHT

LEWIS

33

50th District

WRIGHT

MARGRET

2

50th District

WRIGHT

THOMAS

34

50th District

WRIGHT

THOMAS

533

District 50

Slave Schedule

WRIGHT

WILLIAM

28

50th District

WYATT

SMAPSON

26

50th District

WYLIE

THOMAS

21

50th District

YAUNT

JOHN

38

50th District

YEAKEY

JOHN

36

50th District

YOAKUM

GEORGE

14

50th District

YOUNG

ISAEIL

6

50th District

YOUNG

ZEAKEL

29

50th District

ZIMS

GEORGE W.

35

50th District