Make your own free website on Tripod.com

  1850 Census Index: C-F  Linn County

Back to Linn County

SURNAME GIVEN NAMES PAGE # TWP OR OTHER INFO RECORD TYPE

CALAWAY

EDMOND

38

50th District

CALAWAY

JAMES

27

50th District

CALHAN

WILLIAM

40

50th District

CALLIER

SIMEON

41

50th District

CALLINS

L.H.

44

50th District

CAMB

ELIZA M.

4

50th District

CANTUREE

SAMUEL

42

50th District

CANULLEY

JAMES

43

50th District

CAOUSLON

JOSEPH

26

50th District

CARHAN

WILLIAM

44

50th District

CARNET

JARRET

4

50th District

CARNETT

NANCY

3

50th District

CARRAL

ALEXANDER

10

50th District

CARRUTH

A.G.

23

50th District

CARSON

DAVID

26

50th District

CARTER

COLLINS

35

50th District

CARTER

THOMAS

1

50th District

CASH

JOSHUA M.

21

50th District

CASH

LOYD

21

50th District

CASON

JAMES

3

50th District

CASON

JAMES

535

District 50

Slave Schedule

CASWELL

ALFRED

30

50th District

CATES

JOHN

27

50th District

CATON

NOAH

32

50th District

CATON

NOAH

533

District 50

Slave Schedule

CAULSON

GEORGE

26

50th District

CHERRY

ELIZABETH

1

50th District

CHERRY

GEORGE

1

50th District

CHERRY

HENRY L.

1

50th District

CHERRY

JAMES

37

50th District

CHERRY

JESSE

3

50th District

CHERRY

JOEL L.

3

50th District

CHILDERS

THOMAS

42

50th District

CLARK

JOHN E.

13

50th District

CLARKE

JANE M.

21

50th District

CLARKSON

JAMES

40

50th District

CLARKSON

JOHN

19

50th District

CLARKSON

WILLIAM

2

50th District

CLEMMONS

JOHN

9

50th District

CLEMMONS

JOHN

41

50th District

CLOUD

ABNER

21

50th District

CLOUGH

ELBRDIGE G.

37

50th District

COMBS

ROBERT C.

4

50th District

COMBS

ROBERT C.

535

District 50

Slave Schedule

CONELLEY

RICE

28

50th District

COOPER

JOBE

17

50th District

COOPER

WILLIAM

28

50th District

COTTER

JOHN

16

50th District

COTTER

S.W.

15

50th District

COUCH

E.C.

18

50th District

COUCH

JOSEPH

43

50th District

COUCH

RUBEN

12

50th District

COUCH

SUSANAH

13

50th District

COULSON

ISAAC

29

50th District

CRANDER

JAMES

42

50th District

CRAWFORD

GEORGE

8

50th District

CRAWFORD

JOHN

4

50th District

CRAWFORD

NANCY

8

50th District

CREWES

ROBERT

24

50th District

CREWES

WILLIAM

25

50th District

CREWS

JAMES

17

50th District

CURTIS

DAVID J.

22

50th District

CURTIS

JOHN

21

50th District

DAIL

JOHN B.

8

50th District

DAIL

JOSEPH O.

13

50th District

DANIELS

JOHN S.

3

50th District

DAVIS

AMOS

32

50th District

DAVIS

GEORGE

39

50th District

DAVIS

JAMES

39

50th District

DAVIS

JAMES

41

50th District

DAVIS

MARSHALL H.

34

50th District

DAVIS

MEREDITH

34

50th District

DAVIS

MILLEY

44

50th District

DAVIS

WILLIAM N.

34

50th District

DAWNS

WILLIAM JR.

28

50th District

DAWNS

WILLIAM

25

50th District

DENNIS

ANDREW

35

50th District

DILL

GEORGE

15

50th District

DODGE

LEWIS

42

50th District

DODSON

ELI

40

50th District

DODSON

GETHRO

40

50th District

DRAKE

LAWYER

1

50th District

DRYDEN

N.J.

8

50th District

DRYDEN

OCAR

18

50th District

DRYDEN

THOMAS JR.

5

50th District

DRYDEN

WILLIAM W.

36

50th District

DUFFIELD

OLIVER H.P.

37

50th District

DUFFIELD

ROBERT

36

50th District

EASLEY

S.T.

17

50th District

EDGAR

FRANCIS

22

50th District

EDGAR

WILLIAM

22

50th District

ELMORE

AMANDA

19

50th District

ELSTON

MARION

19

50th District

ELSTON

WILLIAM

19

50th District

ENFIELD

LAVINA

41

50th District

ENFIELD

WILLIAM J.

37

50th District

EPERLEY

SOLOMON

34

50th District

ESTER

SAMUEL

43

50th District

ESTES

B.B.

17

50th District

ESTES

HARRISON

8

50th District

EVANS

SOLOMON

33

50th District

FAGGET

JOHN

36

50th District

FANE

CHARLES J.

4

50th District

FANE

SILAS A.

4

50th District

FARBY

ISAAC S.

7

50th District

FARE

C.A.

9

50th District

FARE

PETER M.

12

50th District

FASTER

R.W.

2

50th District

FERBEE

MARTHA

42

50th District

FIELD

WILLIAM

8

50th District

FIELDS

J.B.

14

50th District

FINLEY

JONATHAN

35

50th District

FINLEY

SUSANAH

23

50th District

FISHER

RACHEL

21

50th District

FLAOURNOY

A.W.

11

50th District

FLAURY

OSCAR

8

50th District

FLORY

ELIZABETH

43

50th District

FLORY

MARTHA

43

50th District

FLOURNAY

A. W.

535

District 50

Slave Schedule

FLOURNAY

GEORGE

17

50th District

FLOURNAY

JOHN G.

533

District 50

Slave Schedule

FLOURNAY

SARAH E.

17

50th District

FLOURNAY

WILLIAM S.

39

50th District

FLOURNAY

WILLIAM S.

537

District 50

Slave Schedule

FLOURNOY

JOHN Q.

12

50th District

FORE

SILAS A.

535

District 50

Slave Schedule

FOREST

PRESTON

25

50th District

FOSTER

MARGRET

24

50th District

FOWLER

WILLIAM C.

18

50th District

FROAER

HENRY

13

50th District

FRYDEN

N. J.

535

District 50

Slave Schedule

FURMAN

JOSEPH

20

50th District