Make your own free website on Tripod.com

1850 Census Index: A ~B

Linn County

Back to Linn County

Surname

Given Name

Page

Township or Other Info

Record Type

ABRAMS

NOAH

16

50th District

AILER

JOHN

10

50th District

AINSWORTH

JAMES

25

50th District

ALAGA

ROBERT

34

50th District

ALBERT

NEWTON

13

50th District

ALEXANDER

DAVID

15

50th District

ALEXANDER

GEORGE

33

50th District

ALEXANDER

JOHN S.

9

50th District

ALEXANDER

JOHN

33

50th District

ALEXANDER

MARY

28

50th District

ALEXANDER

NAPOLEON

15

50th District

ALEXANDER

WILLIAM F.

9

50th District

ALEXANDER

WILLIAM G.

15

50th District

ALISON

THOMAS

32

50th District

ANDERSON

JOHN M.

29

50th District

ANDERSON

JOHN

533

District 50

Slave Schedule

ANGEL

ELIJAH

11

50th District

ARNOLD

JOSHUA J.

3

50th District

ARNOLD

LEWIS

13

50th District

ARNOLD

MARK

13

50th District

ARTHERS

WILLIAM

39

50th District

ASBERRY

JACOB J.

30

50th District

ASHBROOK

B. R.

535

District 50

Slave Schedule

ASHBROOK

B.R.

4

50th District

ASHBY

CATON

23

50th District

ASHBY

CATON

24

50th District

AUBERRY

HUSTON

24

50th District

AUBERRY

JOSEPH

24

50th District

AUSTIN

BENJAMIN

25

50th District

BAILEY

JACOB JR.

31

50th District

BAILEY

JACOB

31

50th District

BAILEY

JOHN G.

32

50th District

BAILEY

SAMUEL

32

50th District

BAILEY

WALTER

33

50th District

BAILEY

WILLIAM

31

50th District

BAILEY

WILLIAM

40

50th District

BAISSIAN

CORNELIA

18

50th District

BAISSIAN

LEANADUS

43

50th District

BAKER

ANDREW

7

50th District

BAKER

GEORGE

43

50th District

BAKER

JAMES

43

50th District

BAKER

JAMES

43

50th District

BAKER

JOHN B.

38

50th District

BAKER

JOHN

6

50th District

BAKER

MARTHA

7

50th District

BAKER

MARTHA

43

50th District

BAKER

MARTHA

43

50th District

BAKER

ROBERT

37

50th District

BAKER

WILLIAM

6

50th District

BAKER

WILLIAM

43

50th District

BALL

ELIZABETH

19

50th District

BANNING

CLARKE

21

50th District

BARBEE

ELIZA J.

3

50th District

BARBEE

MILTON A.

3

50th District

BARBEE

THOMAS P.

40

50th District

BARBEE

THOMAS

39

50th District

BARBEE

THOMAS

533

District 50

Slave Schedule

BARBEE

WASHINGTON

3

50th District

BARBEE

WILLIAM

32

50th District

BARBY

CALLUM

5

50th District

BARBY

MARY C.

6

50th District

BARKER

BALLAM

5

50th District

BARNES

JAMES

22

50th District

BARNET

WILSON C.

8

50th District

BARTON

W.R.

11

50th District

BASKET

JESSE L.

33

50th District

BASKET

LUCY A.

32

50th District

BATTS

ELIJAH H.

20

50th District

BATTS

JOHN

38

50th District

BATTS

JOSHUA

20

50th District

BAUGHER

ALBERT

33

50th District

BAUYER

WILLIAM

44

50th District

BEALES

DANIEL

40

50th District

BEAN

R.T.

27

50th District

BEASLEY

JAMES

22

50th District

BECKET

DURHAM

10

50th District

BECKET

JOHN

44

50th District

BECKET

RUTHA A.

10

50th District

BECKET

RUTHA

10

50th District

BECKET

WILLIAM

9

50th District

BELELR

MEL

30

50th District

BELEN

ISAAC L.

10

50th District

BELEW

GEORGE W.

10

50th District

BELL

RHODUM

42

50th District

BELSHE

DAVID C.

30

50th District

BELSHE

ELENDER

28

50th District

BELSHE

ELLEN

29

50th District

BELSHE

EMMA

31

50th District

BELSHE

JANE

30

50th District

BELSHE

REBECCA J.

30

50th District

BELSHE

WILLIAM

20

50th District

BENNET

JOHN

40

50th District

BENNET

WILLIAM

43

50th District

BIGGERS

HARRISON

9

50th District

BOARDMAN

CARLOS

44

50th District

BOLES

JAMES R.

5

50th District

BOLES

JAMES R.

535

District 50

Slave Schedule

BOTTS

SETH JR.

20

50th District

BOTTS

SETH SR.

19

50th District

BOTTS

THOMAS

28

50th District

BOWYER

ELIZABETH

28

50th District

BOWYER

JOHN

28

50th District

BOWYER

WILLIAM

531

District 50

Slave Schedule

BRAGG

WILLIAM N.

31

50th District

BRASFIELD

ELIZA

39

50th District

BRAUN

HENRY T.

13

50th District

BRAUN

HENRY

8

50th District

BRAUN

MEREDITH

36

50th District

BRAUN

THOMAS

8

50th District

BRAWN

HENRY S.

533

District 50

Slave Schedule

BRAWNLEE

WILLIAM

533

District 50

Slave Schedule

BRENT

ANALIZA

533

District 50

Slave Schedule

BRENT

WILLIAM*

533

District 50

Slave Schedule

BRINAGER

JOHN

18

50th District

BRINIEGER

MARGRET

18

50th District

BRINIEGER

WILLIAM

18

50th District

BROWN

JOHN W.

25

50th District

BROWN

WILLIAM

4

50th District

BROWNLEE

DAVID C.

29

50th District

BROWNLEE

GEORGE

29

50th District

BROWNLEE

WILLIAM

29

50th District

BUCHANAN

JOSEPH

13

50th District

BUNCH

WILEY

26

50th District

BURGE

STEPHEN D.

30

50th District

BURNET

JAMES

7

50th District

BURNET

PERALEY

7

50th District

BURRUS

S.T.

39

50th District

BURT

AMALIZA*

533

District 50

Slave Schedule

BURT

ANALEZA

17

50th District

BURT

WILLIAM*

533

District 50

Slave Schedule

BURT

WILLIAM

17

50th District

BUTLER

THOMAS

12

50th District

BYARBEE

MATILDA

2

50th District